top of page
A siker helye Hollywood
Hollywood.jpg

Magyarok találták fel az amerikai filmet? - Bokor Pál filmes trilógiájának 2. része

​

Szerző: leho

​

Bokor Pál 2007 végén jelentette meg A siker neve Oscar címmel az elÅ‘zÅ‘ részt. A trilógia második darabjában a filmipar központjáról ír, a stúdiókat, nagyobb alakjait villantja fel. Csemegézik a legfontosabb eseményekbÅ‘l, a legnagyobb sztárok sztorijaiból, érinti a legjobb, legnagyobb visszhangot kiváltó filmeket stb. Könnyed stílusban, távolságot tartva mutatja be Hollywoodot olyannak, amilyen: a filmipar központjának minden csillogásával és árnyoldalával együtt, ahol nagyban játszanak, közönségigényt elégítenek ki, többnyire becsületes iparosmunka folyik, és néha még remekművek is születnek.

Veszprémbe vagy Veszprémben lakom?
veszprem.jpg

SzerzÅ‘: Pfening Dóra

​

A -ban/-ben határozórag használatáról a NyelvművelÅ‘ kéziszótár a következÅ‘ket írja:
1. ElsÅ‘sorban zárt helyen, valamely tárgy belsejében, anyagban levés, állapot, történés, helyhatározói ragja, például: a teremben vártunk rád, a vízben megcsillant valami. Gyakran jelöl azonban valamely földrajzi egységen, sÅ‘t testrész stb. felületén létet vagy történést: Európában, közelebbrÅ‘l Párizsban történt; Debrecenben élünk; a kalap a fejemben volt.

gaszka.jpg

A képen Gáborjáni Szabó Kálmán és néhány grafikája látható.

Szeptember 18.

 

Névnapok: Diána, FÅ‘be, József, Metód, Richárd, Rikarda, Timur, Zara


Megszületett Greta Garbo (Greta Lovisa Gustafsson, 1905–1990) életmű Oscar-díjas svéd színésznÅ‘.
A filmtörténet egyik legérdekesebb alakja, akinek méltóságteljes, melankolikus magatartása nemcsak a filmvásznon kreált mítosz része, de jellemének egyik legfontosabb vonása is volt. 1922-24-ig tanult a Royal Dramatic Theatre-nél, itt találkozott Mauritz Stiller igazgatóval, és Å‘ adta neki a Garbo művésznevet. 1925-ben a Metro-Goldwyn-Mayer Hollywoodba hívta Stillert, akinek sikerült kialkudnia, hogy Garbót is szerzÅ‘dtessék. ElsÅ‘ némafilmje készítésekor a színésznÅ‘ még alig beszélt angolul. elsÅ‘ hangosfilmje, az Anna Christie – amelyben egy cinikus, gyönyörű exprostituáltat játszott – után már Oscarra jelölték. Sosem készített színes filmet. Visszavonulása a filmkészítéstÅ‘l eleinte nem tűnt véglegesnek, idÅ‘rÅ‘l idÅ‘re felröppentek hírek ezzel kapcsolatban. 1954-ben kapott életmű Oscar-díjat. Utolsó éveiben kis számú baráti kapcsolatát is megszakította és teljes magányban élt (Grand Hotel, Anna Karenina, Ninocska).

​

Megszületett Simándy József (Schulder, 1916–1997) Kossuth- és Bartók–Pásztory-díjas operaénekes (tenor), fÅ‘iskolai tanár, érdemes és kiváló művész.
Magyarország egyik leghíresebb tenoristája volt, akinek hangja és alakja elválaszthatatlanul forrt össze több magyar nemzedék tudatában Erkel Ferenc Bánk bán című operájának címszerepével. Megjelenése, habitusa, gazdag hangja, belsÅ‘ ereje hÅ‘stenor szerepek eljátszására tette különösen alkalmassá. Posszert Emília magániskolájában, majd 1943 és 1945 között a Zeneakadémián tanulta az éneklést. A világháború alatt az Operaház kórusának tagja volt. Szólótenorként 1946-ban mutatkozott be a Szegedi Nemzeti Színházban. Az Operaháznak 1990-ben lett örökös tagja, de ezt megelÅ‘zÅ‘en már 1947-tÅ‘l társulaton kívüli magánénekese volt. 1978–1986 közt a Zeneakadémián tanított. Számos lemeze készült, nagy sikerrel lépett fel Európa nagy operaházaiban és hangversenytermeiben, és itthon is a közönség kedvence volt.

​

Meghalt Jimi Hendrix (James Marshall, 1942–1970) amerikai gitáros, énekes, zeneszerzÅ‘.
Mind a mai napig valóságos kulturális ikonnak számít. Rajongók és kritikusok egyaránt elismerik kivételes tehetségét, sokak szerint a valaha élt legjobb és legnagyobb hatású rockgitáros. 1969. augusztus 18-án az Å‘ fellépésével zárult a woodstocki fesztivál. Zenéjében megpróbálta közel hozni a „földhöz” az „űrt”: a „föld” egy bluesos, dzsesszes vagy funkos alapritmus, az „űr” pedig az improvizációk során hallható pszichedelikus hangzás. Az elsÅ‘k között volt, aki a sztereó hangzással és a fáziseltolódással kísérletezett. Emellett elismert dalszerzÅ‘ is volt, akinek szerzeményeit számtalan zenész feldolgozta. A hollywoodi Hírességek sétányán 1994-ben kapott csillagot. 2003-ban a Rolling Stone című zenei szaklap Minden idÅ‘k 100 legjobb gitárosának listáján Hendrixet az elsÅ‘ helyre választotta (Hey Joe, Purple Haze, Foxy Lady).

​

bottom of page