top of page
Tersánszky.jpg
Tersánszky Józsi JenÅ‘: Két zöld ász

SzerzÅ‘: Tarján Tamás /1949 – 2017/

​

2000 tavaszán kezdte meg a Holnap Kiadó a Tersánszky Józsi JenÅ‘ művei elnevezésű – a tervek szerint a gazdag pálya eddig publikálatlan írásaira is kiterjedÅ‘ – sorozat közreadását. Tersánszky Józsi JenÅ‘ a Nyugat című folyóirat elsÅ‘ nagy írónemzedékéhez tartozott. SzülÅ‘városában tett érettségijekor, 1906-ban több továbbtanulási lehetÅ‘ség kínálkozott a jófejű, sokoldalúan tehetséges, kiváló fizikumú fiatalember elÅ‘tt, aki ekkorra már a vaskosabb diákcsínyekben való részvétellel, a korai éjszakázással eléggé feldúlta középpolgári – nemegyszer egzisztenciális és erkölcsi nehézségeket megélÅ‘ – családjának értékrendjét.

​

Tersánszky Józsi JenÅ‘ (Nagybánya, 1888. szeptember 13.–1969. június 12., Budapest) a Nyugat című folyóirat elsÅ‘ nagy írónemzedékéhez tartozott. SzülÅ‘városában tett érettségijekor, 1906-ban több továbbtanulási lehetÅ‘ség kínálkozott a jófejű, sokoldalúan tehetséges, kiváló fizikumú fiatalember elÅ‘tt, aki ekkorra már a vaskosabb diákcsínyekben való részvétellel, a korai éjszakázással eléggé feldúlta középpolgári – nemegyszer egzisztenciális és erkölcsi nehézségeket megélÅ‘ – családjának értékrendjét. A nagybányai, híres művésztelep vonzásában talán lehetett volna festÅ‘, apja azonban nem pártolta a művészi terveket. Lehetett volna jogvégzett ember, ha jegyzÅ‘-, majd joggyakornoki évét követÅ‘en, 1908-tól valóban tanulni kezd az eperjesi jogakadémián, vagy utóbb a budapesti egyetemen. De csak a beiratkozásig jutott, a tandíjra kapott összeget elverte, segédmunkás lett, a dr. esélye elúszott. (Bár a Két zöld ász nem önéletrajzi regény, sok személyes emlék, sok odahaza megismert figura kel életre benne, s a Buzikán maturálása utáni hányódás nyilván az ifjúkorát idézÅ‘ Tersánszky önvallomása, meakulpája is.)

​

​

EbbÅ‘l a kallódásból a legelsÅ‘, azonnal jól sikerült novellakísérletek húzták ki az ifjút. Regényes úton Osvát ErnÅ‘höz, a Nyugat szerkesztÅ‘jéhez kerültek a kéziratok, s Å‘ 1910-tÅ‘l – a Firona kinyomtatásától kezdve rendszeresen közölte, pártfogolta Tersánszkyt. Az 1914-ben katonának bevonult fiatal író 1916-ban remekművet juttatott haza a Frontról: a Viszontlátásra, drága... című (Ady Endre elragadtatott írását is kiváltó) kisregényt. Az I. világháború csak 1919 augusztusában ér véget az 1918 szeptemberétÅ‘l hadifogságot szenvedÅ‘ Tersánszky Józsi JenÅ‘ számára. Nélkülözései arra vitték rá az egyébként törhetetlenül optimista alkatú-személyiségű, életszeretÅ‘ és bohém írót, hogy 1921 júniusában, a Dunába ugorva öngyilkosságot kíséreljen meg. Vagy Å‘ maga kiúszott – mint erre többször s egyre legendásabban visszapillantott –, vagy a vízi mentÅ‘k adták vissza az életét; sorsa hirtelen kedvezÅ‘ fordulatot vett. Az öngyilkossági próbálkozásból és a szerencsés menekülésbÅ‘l újsághír lett – ez fölkeltette az ugyancsak szépírói terveket dédelgetÅ‘ Molnár Sári érdeklÅ‘dését. Levelet írt, választ kapott, s rövid idÅ‘ leforgása után, 1921. szeptember 8-án házasság lett a dologból (Talán nem véletlenül épp azon a napon, amelyen PetÅ‘fi Sándor és Szendrey Júlia is házasságot. kötött Tersánszky, aki ugyan nem kereste magának a példaképeket, házi könyvtárat soha nem gyűjtött, járatos volt a magyar és a világirodalomban, értett a képzÅ‘művészethez és a művészetkritikához, kitűnÅ‘en muzsikált, továbbá feltalálói ambíciókkal barkácsolt. Talentumának és öntörvényűségének tudatában sem tagadta meg a tiszteletet azoktól a költÅ‘ktÅ‘l, művészektÅ‘l, akikben a legnagyobb életértéket: a szabadságot vélte megtestesülni. Így és ezért szerette PetÅ‘fit, akinek Nagybányáról írt rajongó szavait is egy életre megjegyezte.)
1921 végére a bontakozó életmű is több jelentÅ‘s „bibliográfiai tétellel” gyarapszik. Köztük van Tersánszky Józsi JenÅ‘ legnagyobb írói produktumának, a Kakuk Marci című regényfolyamnak az elsÅ‘ nagyobb egysége, az önálló műként olvasható Kakuk Marci ifjúsága is. 1922 júliusától Tersánszky a Nyugat fÅ‘munkatársa, a Pesti Napló cikkírója és kritikusa.
 

E kedvezÅ‘ változások idején keletkezett a Két zöld ász (1921) is. A szerzÅ‘nek bÅ‘ségesebb regényírói tapasztalatai ekkor még nem voltak. A Viszontlátásra, drága... kisregény terjedelmű és szerkezetű; egy-két, regényesen terjeszkedÅ‘ Tersánszky-írásmű sem nyúlik túl a nagynovella keretein, a Kakuk Marci ifjúsága, a Rossz szomszédok és A Sámsonok pedig lényegében párhuzamosan íródik a Két zöld ásszal. Mégsem mondhatjuk, hogy az e kötetben található regény Tersánszkyra oly jellemzÅ‘ epizodikussága, kanyargó linearitása. körképszerűen részletezÅ‘, élvezetes ábrázolásmódja a tulajdonképpeni „második pályakezdés” helyzetébÅ‘l magyarázható. Az itt érvényesített beszédmód – vagy mesélésmód – egész életén át kíséri az írót.
ÉrtÅ‘, éleslátó kritikusa, Szegi Pál találóan írta 1928-ban, a bírálatot az elismeréssel vegyítve: „Elaprózó, zsúfoló stílusának elsÅ‘ teljes kibontakozását Két zöld ász című regényében látjuk. Ennek a regénynek nincs is magasabb értelemben vehetÅ‘ rendje. Csak az események egymásutánja az egyetlen gerince. Nyoma sincs a stilizálásnak. Összezsúfolva, nagy tömegben dobja színre embereit. S mindegyik magával hozza az egész életet... A formálás tisztán művészi lázát a mondatépítés, a mondatötvözés munkájában éli ki. Regényének széthulló testét stílusának tömör ereje teszi szilárd épületté. Nyelvének szinte szerkezeti szerepe van. Ez az a kötÅ‘anyag, amely összefogja a mozaikokká szétesÅ‘ regényt. S ez adja meg munkáinak állandó tónusegységét is.” A „széthullás” nem egészen indokolt emlegetését Szegi a további részletezÅ‘, hozsannázó stíluselemzéssel ellensúlyozza, majd a lehetÅ‘ legmagasabbra emeli az írót: „Tersánszky helyét Móricz Zsigmond mellett fogja kijelölni az irodalomtörténet. A népszínműhangulatok erÅ‘s dekorativitása helyébe Å‘k hozták a sűrű, vegetációszagú élet igazságát a magyar irodalomba. Történeti missziójuk azonossága mellett azonban alapvetÅ‘ karakterbeli különbségek választják el Å‘ket... Tersánszky emberei... teddide-teddoda passzivitásban élnek, tetteik fanyar lendületességben fonnyadnak el. Móricz Zsigmond a heroikus tett szépségét írta meg. Tersánszky a tettek verejtékes hiábavalóságát.”
 

Persze ma már különbséget teszünk a két pályatárs „történeti missziója” között, élesebben el is választva Å‘ket, mint ahogy Szegi Pál gondolta. S az sem bizonyos, hogy éppen a Két zöld ászban a tettek dominálnak. Hiszen kallódásregény, hullásregény ez: az író szívének vétkességükben is oly kedves hÅ‘salakok egyike, Buzikán Mátyás az élet naposabb és lustább felét keresve éget föl maga körött minden családi, baráti, érzelmi kapcsolatot, hogy végül maga is bennégjen ebben az amorális, tunya, önveszejtÅ‘ életformában. Valamennyi Tersánszky-regény közt ebben a legerÅ‘sebb a kommentáló elem: Buzikán az eseményförgetegben is rendre elidÅ‘z az etikai megfontolásoknál, világosan látja, jó és rossz, rossz és rosszabb közül melyiket kellene választania – és mindig gyengének bizonyul, mindig hibázik. A könyvre ragadt címke – melyért Tersánszky éppúgy felel, mint a kritikai irodalom – kissé megtévesztÅ‘. Buzikán ugyan valóban hamiskártyás, és – mesteri motívuma a pszichológiai közelítésnek! – zuhanását a rémlátomássá váló fátum: az egyszerre két zöld ász okozza, a műben azonban szerény tér jut a kártyabarlangoknak, a kisvárosi, lebujszerű fogadók kártyaszobáinak, a cinkelt lapokkal űzött förtelmes játéknak. A Két zöld ásznak az életteljessége, a szociológiai érdekessége és tanúságtétele a megvesztegetÅ‘: a (természetesen Nagybányára hasonlító) kisváros, majd a több szegmensében is láttatott Budapest 1900 körüli rajza.
 

A lebilincselÅ‘ regény struktúrája korántsem olyan egyszerű, mint az az egyenes vonalú, dús cselekmény hangsúlyozásával érzékeltethettük. A mű végigolvasása után például nyilván felvetÅ‘dik a kérdés: mikor szólal meg, hol kezdi és hol, mikor végzi történetét, erkölcsi tanulságnak is szánt önéletrajzát az egyes szám elsÅ‘ személyben beszélÅ‘ fÅ‘szereplÅ‘?! Meséje kezdetekor tisztában van a végzet valóságával – ilyen terjedelmű és hangfekvésű (gyónásszerű) eseményfilmet viszont ama lezáró mozzanat sem idÅ‘beliségével, sem az írói Végszóban föltárt jellegével nem enged pergetni! A különös idÅ‘kezelés narrációt módosító hatása nyolcvan esztendÅ‘ távlatából is – hirtelenül és ismét – modern regénynek (XX. század végi értelemben modern regénynek) láttatja a Két zöld ászt, melyben persze mégis a hagyományos (XIX. századi típusú, egyben a kalandregény és a pikareszk regény tradícióit kiaknázó) történetszövés uralkodik.

A jelen kiadáshoz a Két zöld ásznak azt a szövegét vettük alapul, amely a Tersánszky J. JenÅ‘ Válogatott Művei a MagvetÅ‘ Könyvkiadó gondozásában elnevezésű egykori sorozatból ismerÅ‘s. Ez 1978-ban látott napvilágot; a MagvetÅ‘ korábbi Tersánszky-sorozatának részét képezÅ‘ elÅ‘zménye pedig 1962-ben (ezt az írónak még módja lehetett korrigálni). A sajtóhibákat, szövegromlásokat igyekeztünk kijavítani. MegjegyzendÅ‘ azonban, hogy Tersánszky páratlan mondatfűzése és kápráztató szóhasználata a szöveget néha olyan mértékben elmozdítja a mai köznyelvi – vagy szépirodalmi nyelvi – állapottól, s ortográfiája is oly egyéni – egyben következetlen –, hogy olykor-olykor nyilván az elÅ‘zÅ‘ kiadások szerkesztÅ‘i is gondban lehettek, melyik alakot, mely központozási formát válasszák. Mindez nem befolyásolja azt a tényt, hogy a Két zöld ász, Tersánszky Józsi JenÅ‘ korai regénye az író legpompásabb (a Kakuk Marci és még kéthárom mű árnyékában indokolatlanul kevésre becsült) nagyepikai kiteljesedéseinek egyike.

​

​

Tersánszky Józsi JenÅ‘: Két zöld ász

Holnap Kiadó, 2000
Méret A/5
Holnap Kiadó Kft.
FelelÅ‘s Kiadó a Kft. ügyvezetÅ‘ igazgatója
Terjedelem 236 oldal
Sorozat- és kötetterv Murányi Zsuzsa
Műszaki vezetÅ‘ G. Müller Zsuzsa
Nyomdai elÅ‘készítés Badics & Társa Bt.
Nyomta és kötötte Kaloprint Nyomda Kft., Kalocsa
FelelÅ‘s vezetÅ‘ Illés János igazgató
A címlapon Gyéhl Zoltán rajza Tersánszky Józsi JenÅ‘rÅ‘l
ISBN 963 346 3734
ISBN 963 346 418 8

IMG_0016.jpg
bottom of page