top of page
Szeptember 19.

 

Névnapok: Vilhelmina, Dorián, Emili, Január, Jónás, Konstancia, Konstantina, Mária, SebÅ‘, Szabolcs, Szilárda, Tivadar, Tódor, Vilhelma, Vilma

​

​

Megszületett Mika Waltari (Mika Toimi Waltari, 1908–1979) finn író, filozófus. 
Rendkívül termékeny és sokoldalú volt, de elsÅ‘sorban mégis történelmi regényeirÅ‘l híres, legismertebb műve az ókori Egyiptomban játszódó Szinuhe. Az egyetemen irodalmat és teológiát tanult, 1924-ben a filozófiai tudományok kandidátusa lett. ElÅ‘ször egy könyvkiadóban dolgozott szerkesztÅ‘ként, majd kritikusként. Hosszú utazásokat tett külföldön, több évig élt Franciaországban. 1938-tól csak az irodalomnak élt. Már a háború elÅ‘tt elismert író volt hazájában. Míg elsÅ‘ regényében az urbánus, dzsesszért bolonduló ifjúságról írt érzékletes kordokumentumot, késÅ‘bb „fáklyavivÅ‘” elÅ‘deihez hasonlóan a múlthoz fordult és igyekezett az apák munkájával összekötÅ‘ köteléket újrateremteni. Itthon általában történelmi regényeirÅ‘l ismert, de verseket, drámákat, hangjátékot, pamfletet, sÅ‘t detektívregényeket is. Magyar vonatkozás, hogy jelentÅ‘s összeggel támogatta a fóti gyermekvárost (Mikael, Az ország titka, Az emberiség ellenségei).

​

Megszületett Sir William Golding (1911–1993) irodalmi Nobel-díjas brit regényíró, költÅ‘.
Legismertebb műve A Legyek Ura. Regényei embertani kísérletek terepei. Golding gyakran allegorikus fikciója széles körben merít a klasszikus irodalomból, mitológiából, és a keresztény szimbolizmusból. Regényeit nem köti össze egyetlen, jól kivehetÅ‘ szál, és változatos témákat és technikákat használ. Írásai gyakran játszódnak zárt közösségekben: szigeteken, falvakban, monostorokban, vadászcsapatokban, tengeri hajókon vagy egy fáraó udvarában. A modern világ torzulásának okait keresi: legtöbb művében az ember természetében, az eredendÅ‘ gonoszságban véli megtalálni az okot. Nagy állatvédÅ‘ volt (A torony, Ripacs Martin, A piramis).

​

Megszületett Damon Francis Knight (1922–2002) amerikai író, a modern tudományos-fantasztikus irodalom egyik megteremtÅ‘je és meghatározó alakja.
Tizenegy évesen belépett a tudományos-fantasztikus rajongók közé, elsÅ‘ történetének eladásakor New Yorkban élt, és a Futurians tagja volt. ErÅ‘ssége volt a novella, széles körben elismert mesterének tekintették. 1949-ben jelenik meg elsÅ‘ kisregénye, Not with a Bang címmel, egy évvel késÅ‘bb már átütÅ‘ sikert arat a To Serve Man című kisregénnyel. KésÅ‘bb ezt a művet a retró kategóriában az elmúlt fél évszázad legjobb sci-fi kisregényként Hugo-díjban részesítették. Sci-fi kritikusként is ismert volt. 2003 -ban beválasztották a Science Fiction Hall of Fame tagjai közé. Írásai az Oregoni Egyetem Különgyűjteményeiben és az Egyetemi Archívumban találhatók (Elmeváltás, Maszkok, Világ gyermekek nélkül). 

 


Ezen a napon született:

​

id. Latabár Árpád (1878–1951)
színész. A joviális viccelÅ‘dÅ‘ tipikus figurája volt, gyorsan a közönség kedvencévé vált. Szerepei elevenek, vidámak, élettel teltek voltak, azokat humorral formálta. Karikírozó képessége kimagasló volt. Számos filmszerepet kapott (Garszonlakás kiadó, A varieté csillagai, Jön a rozson át!).

​

Fátyol Mihály (1909-1980)
cigányprímás, zenész és nótaszerzÅ‘. Zenekara volt az elsÅ‘ az országban, amely ötvözte a cigányzenekarok és a tánczenekarok stílusát. Sok átiratot készített zenekara számára, de nótaszerzÅ‘ként is tevékenykedett.

​

Czakó JenÅ‘ (1916-2011?)
Aase-díjas színész, a szolnoki Szigligeti Színház örökös tagja. 1944-ben megnyert egy énekversenyt a Pesti Vigadóban, melynek fÅ‘díjaként a Magyar Állami Operaházban kapott tanulási lehetÅ‘séget. A második világháborúban orosz hadifogságba került, és több mint három év múlva tért csak haza. Pályáját 1951-ben szolnoki Szigligeti Színházban kezdte, melynek haláláig elismert színésze volt.

​

Majtényi Erik (Mann Erik, 1922-1982)
romániai magyar író, költÅ‘, műfordító és újságíró, a romániai magyar irodalmi élet jeles személyisége. Kétféle minÅ‘ségben is elszenvedett börtön- és lágerélményekbÅ‘l táplálkozva a munkásmozgalom hÅ‘skorára jellemzÅ‘ agitatív versekkel jelentkezett, s évrÅ‘l évre újabb verseskötettel adta politikai optimizmusának tanújelét. Az ebben a korszakban írott agitáló verseit késÅ‘bb önkritikával szemlélte, gyűjteményes kötetébe nem vette fel azokat. Számos gyermekverset és ifjúsági regényt írt (Búcsú az ódáktól; Nagy kenyér, kis egér; Tejfehér éjszakák).

​

Békés József (1923-2006)
Balázs Béla-díjas író, forgatókönyvíró, dramaturg. Számos film, többek között az elsÅ‘ magyar tv-játék forgatókönyvírója, több mint 100 gyermek- és ifjúsági tv-film dramaturgja, ebbÅ‘l 11 nemzetközi fesztiváldíjas (A palacsintás király, Keménykalap és krumpliorr, Kismaszat és a Gézengúzok).

​

Görög Mara (1927-2014?)
színésznÅ‘. Az Országos Színészegyesület SzínészképzÅ‘ Iskolájában szerzett színészi diplomát 1946-ban. 1949-tÅ‘l a Miskolci Nemzeti Színház, 1954-tÅ‘l a FÅ‘városi Operettszínház szerzÅ‘dtette. 1957 és 1960 között PetÅ‘fi Színház és a Jókai Színház színésznÅ‘je volt. 1963-tól a Thália Színház, 1966-tól 1969-ig a Szegedi Nemzeti Színház tagja volt (Hajnali találkozás, Hölgyválasz).

​

Bódis Irén (1929-2015)
Aase-díjas színésznÅ‘. A Színház- és Filmművészeti FÅ‘iskolán diplomázott 1953-ban, már ekkor foglalkozott a filmezéssel. 1953-tól egészen 1985-ös nyugdíjbavonulásáig a Pécsi Nemzeti Színháznak volt a tagja (Tűzoltó utca 25., A törökfejes kopja, Vakáció a halott utcában).

​

Papp Ferenc (1930-2001)
nyelvész, szlavista, a számítógépes nyelvészet magyarországi atyja, az MTA tagja. A számítógépes nyelvészeti kutatás, a kvantitatív nyelvstatisztika – korabeli szóhasználattal a matematikai nyelvészet – magyarországi megalapozója volt, de világviszonylatban is az elsÅ‘k között végezte el egy természetes nyelv számítógépes vizsgálatát (A magyar nyelv szóvégmutató szótára, Számítógép és nyelvoktatás, Nyelvoktatás és kreativitás).

​

Mészáros Márta (1931)
Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendezÅ‘ és forgatókönyvíró. 1968-ban rendezte elsÅ‘ nagyjátékfilmjét az Eltávozott nap címmel, Kovács Katival a fÅ‘szerepben. Filmjeiben legtöbbször nÅ‘i sorsokat vitt vászonra (Örökség; Napló gyermekeimnek; Napló apámnak, anyámnak).

​

David McCallum (David Keith McCallum, 1933)
skót színész, ismertebb munkái közé tartozik az NCIS című televíziós sorozat szerepe. Jelenleg Amerikában él (A nagy szökés, Kémcsapda, Az aranyifjú).

​

Körtvélyessy Klára (1943)
József Attila-díjas szlovákiai magyar, szabadfoglalkozású műfordító szerkesztÅ‘. 1958-1963 között a kassai Konzervatóriumban tanult. 1987-2003 között a Nagyvilág rovatvezetÅ‘je volt (M. Kundera: Halhatatlanság; Bohumil Hrabal: Adagio lamentoso; Jiri Menzel: Hát, nem tudom...).

​

Jeremy Irons (1948)
Oscar- és Golden Globe-díjas angol színházi, film- és televíziós színész. Karakteres hangja több dokumentumfilmben és rajzfilmben hallható, de hangoskönyv-felolvasóként is ismert. A szerencse forgandó (1990) című filmben nyújtott alakításával – melyben partnernÅ‘je Glenn Close volt – Oscar- és Golden Globe-díjat, valamint számos filmkritikusi díjat magáénak tudhatott (A francia hadnagy szeretÅ‘je, A misszió, Borgiák).

​

Twiggy Lawson (Lesley Hornby, 1949)
angol modell, színésznÅ‘. 1967-ben New Yorkba költözött, ahol egybÅ‘l kitört a Twiggy-láz. Az iránta való lelkesedés idÅ‘tállónak bizonyult. ÁtütÅ‘ sikere ellenére viszonylag rövid ideig szerepelt modellként. Film- és színpadi szerepeket vállalt, sikerrel. A The Boy Friend című (1971) musicalért két Golden Globe-díjat nyert el.

​

Grażyna Szapołowska (1953)
lengyel színésznÅ‘. Gyakran szerepel európai – fÅ‘leg magyar, olasz és német – filmekben. a varsói Aleksander Zelwerowicz Színművészeti Akadémián tanult, melyet 1977-ben végzett el. 1977–1984 között Varsóban, a Nemzeti Színházban (Teatr Narodowy) játszott. (80 huszár, Egymásra nézve, Pan Tadeusz).

​

Darvasi Ilona (1957)
jelmez- és díszlettervezÅ‘. Megalapítója és 2000-tÅ‘l 2007-ig igazgatója volt a Turay Ida Színháznak. 2007-2012 között a Soproni PetÅ‘fi Színház igazgatója volt. 2012-tÅ‘l ismét a Turay Ida Színház igazgatója.

​

Jóhann Jóhannsson (1969-2018)
Golden Globe-díjas izlandi zenész, zeneszerzÅ‘. Több filmzenéjét jelölték rangos filmes díjakra, és 2015-ben A mindenség elmélete című film alá komponált zenéjéért Jóhannsson elnyerte a Golden Globe-díj-at a legjobb eredeti filmzene kategóriában. (Sicario – A bérgyilkos; Érkezés; A hentes, a kurva és a félszemű).

​

Both Gábor (1971)
író, költÅ‘, fotós. ElsÅ‘ saját könyve Gebriel Booth álnéven 2002-ben jelent meg. 2002-tÅ‘l fÅ‘leg fotózással, lapok szerkesztésével, könyvek írásával és kiadásával foglalkozik (Légicsapás, Kaland a világ tetején, Hülye magyarok).

​

Karafiáth Orsolya (1976)
költÅ‘, fordító, publicista, énekesnÅ‘. A Ludwig Múzeumban könyvtáros és irodalmi rendezvények szervezÅ‘je volt 2005 júniusáig. 2006 nyaráig a Kréta iskolai magazinnál dolgozott szerkesztÅ‘ként. Újságíróként működött, kritikái, recenziói, tárcái és interjúi rendszeresen olvashatóak (Lotte Lenya titkos éneke, Cigánykártya, Amikor a mama lelegelte a papa haját).

 


Ezen a napon halt meg:

​

Johann Weichard von Valvasor (1641-1693)
szlovén történész, geográfus. Terjedelmes hidrológiai értekezése 1688-ban a londoni Royal Society tagságát jelentette számára. Opus Insignium Armorumque című műve híres osztrák és szlovéniai személyiségek, nemesek, intézmények és egyes polgárok címerét tartalmazza. Összesen 2041 címer rajza található meg benne. Ezeket kezdetben maga Valvasor rajzolta, majd Bartholomaeus Ramschisslu címerfestÅ‘ festette meg. A címerkönyv elkészítése olyan költséges volt, hogy Valvasornak könyvtárát és több birtokát is el kellett adnia.

​

Michael Peter Ancher (1849-1927)
realista dán festÅ‘, a skageni festÅ‘k csoportjának egyik vezetÅ‘ egyénisége. Leginkább a skageni halászokról készült képeivel vált híressé (Vajon megkerüli a fokot?, A mentÅ‘csónakot átviszik a dűnéken, Séta a parton).

​

Konsztantyin Eduardovics Ciolkovszkij (1857-1935)
orosz rakétatudós, pedagógus, író. A cári Oroszország nem támogatta munkásságát, az eredményeit nem méltányolta az Akadémia. A fordulat a szovjethatalom gyÅ‘zelmével következett be. 1918-ban a Szocialista Akadémia tagjává választották, majd 1921-ben a légierÅ‘ akadémiájának tiszteletbeli tanára lett. A szovjet érában összesen 450 publikációja jelent meg (Séta a holdon, Távol a FöldtÅ‘l).

​

B. Radó Lili (Balassa Árpádné, 1896–1977)
költÅ‘, ifjúsági író, műfordító. A Vidám úttörÅ‘ című dal szövegírója, melyet a köznyelv gyakran hívott "Minta mókus"-nak. 17 kötet ifjúsági vers, mesekönyv, ifjúsági dal, kórusmű szövegírója. Ifjúsági lapok és az Ifjúsági Rádió munkatársa volt (Ketten a tükör elÅ‘tt, A piros virág városa, Petty király bánata).

​

Nyikolaj Fjodorovics Pogogyin (Sztukalov, 1900-1962)
szovjet újságíró, drámaíró. Közel harminc darabja csaknem mind korabeli szovjet témákról szól. A híres szovjet vezetÅ‘k elismert és lelkes propagandistája volt. A cselekményt lényegtelennek tartotta; a bizonytalanság, a feszültség nem személyes konfliktusokon, hanem a dolgozó tömegeknek azon az erÅ‘feszítésén nyugszik, hogy teljesítsék a termelési mutatókat és új rekordot állítsanak fel túltermelésben (ÉlÅ‘ virágok, Író és színház, Borostyán nyakék).

​

Mihály András (Mauthner András, 1917–1993)
Kossuth-, Erkel- és Liszt-díjas gordonkaművész, zeneszerzÅ‘, karmester, érdemes és kiváló művész. 1944-ben letartóztatták, egy évig a buchenwaldi koncentrációs táborban raboskodott. 1968-ban megalakította a Budapest Kamaraegyüttest, amelynek célja a kortárs zene népszerűsítése volt. 1978–1987 között az Operaház igazgatója volt. Karmesterként szinte a teljes operairodalmat végigdirigálta.

​

Urbán ErnÅ‘ (1918-1974)
Kossuth- és József Attila-díjas író. 1939-ben jelentek meg elsÅ‘ írásai a Pester Lloydban, majd az Élet, a Napkelet, az Ünnep, a Híd és a Sorsunk közölte verseit és elbeszéléseit (Ének a Dunakorzón, Ezüstkard, Pörben a világgal).
 
Hajdú Péter (1923-2002)
Széchenyi-díjas nyelvész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. Kutatási területe: uráli nyelvrendszerek, a finnugor-uráli nyelvészet általános kérdései, a nyelvhasonlítás (összehasonlító, tipológiai, areális) módszertani kérdései és konkrét nyelveken való vizsgálata; a szamojéd nyelvleírás és nyelvtörténet; a nyelvészet alkalmazása az uráli nyelvek és népek elÅ‘történetének vizsgálatában (A magyarság kialakulásának elÅ‘zményei, Finnugor népek és nyelvek, Az uráli nyelvészet alapkérdései).

​

Italo Calvino (Italo Giovanni Calvino Mameli, 1923–1985)
olasz író. Szürreális, egyéni szemléletű, felnÅ‘tteknek szóló meseregényei népszerűek voltak és sok nyelven jelentek meg (A pókfészkek ösvénye, Láthatatlan városok, Az egymást keresztezÅ‘ sorsok kastélya). 

​

Tóth DezsÅ‘ (1925-1985)
József Attila-díjas kultúrpolitikus, irodalomtörténész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja (Vörösmarty Mihály, Mai líránk néhány kérdéséhez, Közösség és irodalom).

​

Víctor Israel (1929-2009)
katalán nemzetiségű spanyol filmszínész. Életműve mintegy 140 különbözÅ‘ filmet tartalmaz. LegkiemelkedÅ‘bb darabjai horror- és spagettiwesternfilmek. Kétségtelen, hogy Spanyolország egyik legfontosabb színészei között volt. ÉletérÅ‘l dokumentumfilm is készült 2010-ben (Doktor Zsivágó; Frank Mannata igaz története; Zűrzafír, avagy hajsza a kék tapírért).

​

Polgár László (1947–2010)
Kossuth- és Liszt- és Grammy-díjas operaénekes (basszus), a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, érdemes művész. Kezdetben comprimario szerepeket énekelt, de hamarosan a színház vezetÅ‘ basszistája lett. Gyakran szerepelt kortárs operákban is, a világ minden táján fellépett.

 


Események:
Megszületett Kossuth Lajos (1802–1894) politikus, államférfi, szerkesztÅ‘, újságíró.
1928 – Bemutatják Amerikában az elsÅ‘ Mickey egér rajzfilmet.
1952 – Budapesten leleplezik az korábbi Kossuth-szobor helyére felállított Kossuth-emlékművet.
1956 – Az elsÅ‘ interkontinentális kongresszus színes bÅ‘rű írókkal és művészekkel, a párizsi Sorbonne egyetemen.
1981 – A Central Parkban rendezett ingyenes koncerten 400 ezren hallgatják Simon and Garfunkelt.

​

bottom of page