top of page
Szeptember 11.


Névnapok: Teodóra, Igor, Dioméd, Elga, Emil, Emilián, Félix, Helma, Helza, Jácint, Milán, Milton

​

Meghalt François Couperin („nagy Couperin”, 1668-1733) francia zeneszerzÅ‘.
Zenei tehetsége már gyermekkorában annyira nyilvánvaló volt, hogy apja halála után – ekkor tízéves volt – felajánlották neki a St. Gervais-templom orgonista-állását. „a Napkirály” orgonistája, csembalistája és a királyi gyermekek tanára lett, saját címert, majd lovagi címet adományoztak neki. Legfontosabb munkáinak a több könyvnyi csembalódarabja számítanak, rendkívül érdekes felépítésű művek, amelyek szvitszerűen kapcsolódnak egymáshoz. Zseniálisan kezelte a szonáta- és rondóformát, csodásan egyesítette a kor zenei stílusait, működése révén vált a francia zene az udvar elÅ‘tt is elfogadottá, és hódította meg Európát is. Műveit Bach is elismeréssel tanulmányozta (Pillangók, Kóborló árnyak, Az álmodozó).

​

Megszületett D. H. Lawrence (David Herbert Richards Lawrence, 1885–1930) angol író.
Sokféle műfajban mutatta meg ragyogó tehetségét, köztük regényekben, kisregényekben, novellákban, versekben, színpadi művekben, drámákban, esszékben, útikönyvekben, festészetben, fordításokban, irodalmi kritikákban és személyes levelezéseiben. Könyvei a modern kor és iparosodás embertelenítÅ‘ hatásainak alapos vizsgálatáról tanúskodnak. Művei közül leginkább regényei híresek, a SzülÅ‘k és szeretÅ‘k, a Szivárvány, a Szerelmes asszonyok és a Lady Chatterley szeretÅ‘je. Ezekben az író arra a kérdésre keresi a választ, hogyan élhet az ember boldog életet az egyre iparosodó környezetben.

​

Meghalt Csáth Géza (Brenner József, 1887–1919) író, orvos, pszichiáter, pszichoanalitikus, zenekritikus, zeneszerzÅ‘.
Szenvedélyesen zenélÅ‘ apja hegedűművészt akart nevelni belÅ‘le, de Å‘ festÅ‘ akart lenni. Alkotásvágya miatt nem volt türelme gyakorolni, festményeit pedig a rajztanára kinevette, és csak elégségesnek ítélte. Írásait viszont környezete már korán értékelte. A Budapesti Orvosi Egyetemen tanult. A Nyugatnak 1908-as alapításától munkatársa volt és ebben az évben jelent meg elsÅ‘ novelláskötete. 1910-tÅ‘l különbözÅ‘ fürdÅ‘helyeken volt orvos. Ekkoriban sok műve született, a munka mellett maradt ideje az írásra is. Morfinista volt, szenvedélyét csak rövid ideig sikerült kordában tartania. Munkássága nagy hatást gyakorolt a késÅ‘bbi írógenerációkra, így több követÅ‘je is akadt (A varázsló kertje, A Janika, Muzsikusok).

​

Ezen a napon született:

​

Pierre de Ronsard (1524–1585)
francia költÅ‘. a Pléiade nevű irodalmi csoport vezéralakja, a reneszánsz legnagyobb francia költÅ‘je. A Pléiade csoport tagjai a középkori költÅ‘i formák elvetését, a francia költészet tartalmi, nyelvi, műfaji felfrissítését, az antik példák átvételét tűzték ki célul. Fénykora az 1550-es évek. Ekkor egymás után jelentek meg kötetetei. Neve a következÅ‘ évszázadban szinte teljesen feledésbe merült, költészetét csak a késÅ‘bbi romantikus iskola fedezte fel ismét és tette igazi helyére a francia irodalomban(Ódák, Csintalanságok könyve, Pierre de Ronsard válogatott versei).

​

Eduard Hanslick (1825-1904)
osztrák zeneszerzÅ‘, zenekritikus. Hanslickot általában úgy tartja nyilván az utókor, hogy általában kemény hangú kritikákat írt, és nézetei a konzervatív zenei ízlésnek feleltek meg. Élesen szembehelyezkedett a „jövÅ‘ zenéje” képviselÅ‘ivel, Liszttel és Wagnerrel, de még Verdivel kapcsolatban is erÅ‘sen kritikus volt (A zenei szép. Javaslat a zene esztétikájának újragondolására).

​

O. Henry (William Sydney Porter, 1862-1910)
amerikai író. Írásai meglepÅ‘, csattanós befejezésükrÅ‘l híresek. Sokan Guy de Maupassant amerikai párjának tartják, mivel mindketten szerették a csavaros novellazárást, de O. Henry történetei játékosabbak, optimistábbak (A visszaesÅ‘ bűnös, Vidám Texas, A háromkirályok ajándéka).

​

Abonyi Árpád (Csiba Árpád, 1865-1918)
író, drámaíró, újságíró. Jogtudományi tanulmányokat Kolozsvárott folytatott, a jogi egyetem befejezése után az újságírói pályára lépett. 1896-tól több újságnak dolgozott. Tagja volt a PetÅ‘fi Társaságnak. Regényeket, ifjúsági műveket és színdarabokat írt (Füst, Hírnév, A vörös Regina).

​

Dutka Ákos (Dutka Ákos Sándor, 1881–1972)
költÅ‘, író, szerkesztÅ‘, újságíró. ElsÅ‘ versei nagyváradi lapokban, illetve a Vallomások könyve kötetben jelentek meg. Megismerkedett és jó barátságba került Ady Endrével, a magyar költészet megújítói és a polgári radikális eszmék harcosai közé tartozott. ElsÅ‘ két kötetének versein impresszionista és szimbolista hatások érzÅ‘dnek. A már idÅ‘s költÅ‘ bátran üdvözölte az 1956-os magyar forradalmat, ekkor írta a szabadságharcosok közt is gyorsan népszerűvé lett Ember és magyar című versét (Az yperni Krisztus elÅ‘tt és más versek, A nagy kaland, Új idÅ‘k megszállottja).

​

Asta Nielsen (1881-1972)
dán színésznÅ‘. Az 1910 -es évek egyik legnépszerűbb némafilm szereplÅ‘je és egyike az elsÅ‘ nemzetközi filmsztároknak. 74 filmje közül hetven Németországban készült, ahol egyszerűen "Az Asta" néven ismerték. Leggyakrabban erÅ‘s akaratú, szenvedélyes nÅ‘ket alakított.  Erotikus szerepei miatt filmjeit cenzúrázták az Egyesült Államokban(Mata Hari, Hamlet, Bánatos utca).

​

Theodor W. Adorno (1881-1969)
német filozófus, szociológus, zeneesztéta. 1931-ben habilitált Bécsben egy Kierkegaard-ról írt dolgozattal, majd a frankfurti egyetemen kezdett filozófiát tanítani, egészen Hitler hatalomra kerüléséig. A nemzetiszocializmus térhódítása miatt az iskola más tagjaival együtt a harmincas években kénytelen volt Amerikába menekülni. 1945 után visszatér Nyugat-Németországba. A frankfurti egyetemen tanított haláláig (Zene, filozófia, társadalom; Írások a magyar zenérÅ‘l; Az új zene filozófiája).

​

Szeli István (1921-2012)
vajdasági magyar kritikus, irodalomtörténész. Neki köszönhetÅ‘, hogy az 1970-es években a jugoszláviai magyar irodalommal, néprajzzal és művelÅ‘déstörténettel kapcsolatos kutatások fellendültek. FÅ‘ként a vajdasági magyar irodalom hagyományaival és történetével, valamint a magyar-délszláv kulturális kapcsolatokkal foglalkozott (Bevezetés az irodalomelméletbe, A magyar kultúra útjai Jugoszláviában, Emlékezések könyve).

​

Mester János (1926)
Jászai Mari-díjas színész. 1948-ban színészként végzett a Színművészeti FÅ‘iskolán. A pályáját ösztöndíjasként a Nemzeti Színházban kezdte. KésÅ‘bb Miskolcon, Pécsett, GyÅ‘rben szerepelt. 1954-tÅ‘l ismét a Nemzeti Színház és az Ifjúsági Színház művésze volt, majd Kecskeméten játszott. Drámai és vígjátéki jellemszerepekben láthatták a nézÅ‘k (Hamlet, Kaméliás hölgy).

​

Szentpál Mónika (1926-2010)
tánc- és elÅ‘adóművész, színésznÅ‘, érdemes művész. 1955-tÅ‘l a Pécsi Nemzeti Színház, az ÚttörÅ‘ Színház, a gyÅ‘ri Kisfaludy Színház és a Rádió Színház tagja. 1963-tól 1982-ig az Irodalmi Színpad, illetve a késÅ‘bbi Radnóti Miklós Színház tagja volt. 1982 után elsÅ‘sorban önálló esteken lépett fel.

​

Giancarlo Badessi (1928-2011)
olasz karakterszínész. Csak negyvenéves korában kezdett el dolgozni a művészvilágban, elÅ‘bb mint színházi színész, késÅ‘bb mint filmszínész. Több botrányfilmben is szerepelt (A Pirinyó, a Behemót és a Jófiú; Todo modo; Caligula).

​

Juhász Gyula (1930-1993)
történész, akadémikus. FÅ‘ szakterületei a két világháború közötti és a második világháború alatti Magyarország politika- és eszmetörténetének kutatása, valamint a magyar diplomáciatörténet volt. Vizsgálatai jelentÅ‘sen hozzájárultak a második világháború alatti Magyarország külpolitikai helyzetének és lehetÅ‘ségeinek tényszerű megítéléséhez (Magyarország és a második világháború, Magyarország nemzetközi kapcsolatainak története, Magyarország nemzetközi helyzete és a magyar szellemi élet 1938–1944).

​

Arvo Pärt (1935)
észt zeneszerzÅ‘, az egyházi zeneszerzés legkiemelkedÅ‘bb ma élÅ‘ képviselÅ‘je. Zenéje a gregorián énekek által inspirált. A minimalista stíluson belül saját fejlesztésű komponálási technikája az ún. tintinnabuli (Nekrológ, Fratres,  Boldogmondások).

​

Tarjáni Ferenc (1938-2017)
Liszt Ferenc- és Bartók–Pásztory-díjas kürtművész, kiváló művész. A Magyar Fúvósötös, a Budapesti Kamara együttes alapító tagja, a Tarjáni Kürtkvartett alapítója volt. 1975-tÅ‘l a Zeneművészeti FÅ‘iskola tanára, docense, majd 1991-tÅ‘l egyetemi tanára volt.

​

Brian de Palma (Brian Russell De Palma, 1940)
amerikai filmrendezÅ‘, forgatókönyvíró és producer. Az 1960-as évek elejétÅ‘l forgat. Eleinte rövidfilmeket készített, 1968-tól azonban játékfilmeket rendez. Leghíresebb alkotásai Alfred Hitchcock stílusát tükrözik (NÅ‘vérek, Megszállottság, A Mars-mentÅ‘akció).

​

Cs. Gyimesi Éva (1945–2011)
nyelvész, irodalomtörténész professzor, Pulitzer-díjas. Különösen fontos munkái közé számítanak – a Teremtett világ című, paradigmatikus jelentÅ‘ségű irodalomelméletén kívül – a transzilvanizmusról szóló tanulmányai. JelentÅ‘s visszhangot váltott ki továbbá Szem a láncban: bevezetés a szekusdossziék hermeneutikájába című könyve is, melyben az egykori Securitate által megfigyelt professzorasszony saját megfigyelési dossziéjának eredeti szövegét közli.

​

Egri Márta (1950)
Jászai Mari-díjas színésznÅ‘. FÅ‘iskolai tanulmányait a Színház- és Filmművészeti FÅ‘iskolán végezte 1969–1973 között. 1973–1986 között a Vígszínház tagja volt. 1986–1991 között, valamint 2002–2007 között a szolnoki Szigligeti Színházhoz szerzÅ‘dött. 1991–1994 között szabadúszó volt. 1994–1998 között a Budapesti Kamaraszínházban szerepelt. 1998–2000 között az Új Színház tagja volt. 2008–2015 között ismét szabadúszó lett. 2015 óta a tatabányai Jászai Mari Színház tagja (Hatásvadászok, A Hídember, Gondolj rám).

​

Kukely Júlia (1953-2017)
Liszt Ferenc-díjas opera-énekesnÅ‘ (szoprán), a Magyar Állami Operaház örökös tagja. Szerepei széles skálán mozogtak, olyan végpontokkal, mint a Hoffmann meséi Olympiája és a Salome címszerepe. Részt vett Szokolay Sándor Ecce homójának Å‘sbemutatójában.

​

John Hawkes (John Marvin Perkins, 1959)
amerikai film- és televíziós színész. Olyan hazánkban is vetített, népszerű sorozatokban szerepelt, mint Deadwood, Lost – Eltűntek, Monk – A flúgos nyomozó, CSI: A helyszínelÅ‘k, 24 és az Egyszer fent,...inkább lent. 2011-ben Oscar-díjra jelölték a legjobb férfi mellékszereplÅ‘ kategóriában "A hallgatás törvénye" című filmben mutatott játékáért (Állj, vagy jövök!,  A kezelés, Született bűnözÅ‘k).

​

Tóth EnikÅ‘ (1959)
színművész. Szépségére a filmesek is hamar felfigyeltek, még fÅ‘iskolás volt, amikor már tévéfilmeket forgatott. 1981-ben a Színház- és Filmművészeti FÅ‘iskola színész szakán végzett. 1981 óta a budapesti Madách Színház színésznÅ‘je. Gyakran szinkronizál is (Csak semmi pánik, Szerencsés Dániel, Elcserélt szerelem).

​

Holl Nándor (1963)
színész, szinkronszínész. A zalaegerszegi Hevesi Sándor Színház stúdiósa volt 1983-tól 1985-ig. 1986-tól 1990-ig az Arany János Színházban játszott. Jelenleg inkább szinkronizálással foglalkozik.

​

Román Judit (1964)
színésznÅ‘. A Színház- és Filmművészeti FÅ‘iskolát 1983 és 1987 között végezte. KezdÅ‘ színészként az egri Gárdonyi Géza Színházban játszott, majd 1992-1993 között az Arizona Színházhoz szerzÅ‘dött. 1993-ban a József Attila Színház tagja lett. Színházi szerepei mellett gyakran szinkronizál is (Örökkön-örökké, Akli Miklós, Ámbár tanár úr).

​

Gallusz Nikolett (1974)
színésznÅ‘. Középiskoláit Japánban és Ausztráliában végezte. 2001-ben végzett a Színház-és Filmművészeti FÅ‘iskolán. A Madách Színház tagja (Magyar vándor, Argo, Állítsátok meg Terézanyut!).

 


Ezen a napon halt meg:

​

Horányi Elek (Horányi Elek Nepomuk János Ferenc József, 1736-1809)
piarista pap, tanár, történettudós. 1762-ben a rend Kecskemétre küldte, itt írta meg "Oratio pro arte poetica" című munkáját, mely nagy elismerést szerzett neki. Nagy műve, a Memoria Hungarorum, 1775-1776-ban jelent meg, tisteletükként több tudós társaság is tagjává fogadta. A mű folytatását (Nova Memoria) pénzhiány miatt nem sikerült bejeznie. Halála elÅ‘tt még kiadta a  a Magyar szent koronáról szóló értekezését.

​

(Almási) Balogh Pál (1794-1867)
homeopátiás orvos, nyelvész, barlangkutató. Számos tudományos értekezése jelent meg a Közhasznú Esmeretek Tárában, melyet 180 cikkel gyarapított és az Ujabbkori Ismeretek Tárában is. Hátrahagyott kéziratait 50 ezer kötetbÅ‘l álló könyvtárával együtt megvette a magyar kormány és azokat a budapesti egyetemi könyvtárba kebelezte be.

​

Bölöni György (~ Sámuel, 1882–1959)
Kossuth-díjas író, újságíró. 1945-ben egyike volt annak a nyolc közéleti személyiségnek, akiket pártállásra való tekintet nélkül beválasztottak az Ideiglenes Nemzetgyűlésbe. Az irodalmi életben mindvégig harcos képviselÅ‘je volt a szocialista realizmusnak (Hallja kend Táncsics!, Magyarság – emberség, Egy forradalmi nemzedék).

​

Szántó György (1893–1961)
József Attila-díjas író, fÅ‘leg ifjúsági és történelmi regényeket írt, melyekben a merész szerkesztésmód gazdag festÅ‘iséggel párosult. Vakon megtanult gépelni, a szerkesztÅ‘i utómunkát, javításokat felesége végezte. Élete vége felé budapesti lakásuk afféle irodalmi szalonként is működött (A földgömb, A boszorkány, Az Alapiak kincse).
 
Jessica Tandy (1909–1994)
Oscar-, Golden Globe- és Emmy-díjas brit színésznÅ‘. Egyike azon keveseknek, akiket a színpadon, a televízióban és a filmekben is elismertek. Nyolcvanévesen nyerte el az Oscar-díjat 1989-ben a Miss Daisy sofÅ‘rje című film nÅ‘i fÅ‘szereplÅ‘jeként (A hetedik kereszt; Sült, zöld paradicsom; Selyemgubó).

​

Pusztai Pál (1919-1970)
grafikus, karikaturista, kedves, világos, érthetÅ‘ és jól komponált rajzstilusával a műfaj egyik legjelentÅ‘sebb hazai művésze volt. (Fehér Klára: Szerencsés történetek; Mikes György: Az oroszlánok négy órakor mennek el hazulról...; Tabi László: Tücsök és bogár).

​

Fehér Klára (Nemes Lászlóné, 1923-1996)
József Attila-díjas író. A Rákosi-korszak igazságtalanságait eleinte hihetetlennek érezte, ám a Kommunista Párt iránti kritikátlan odaadása fokozatosan csökkent. Az 1956-os forradalom leverése után a pártba nem lépett vissza. a hatvanas évektÅ‘l kritika alá veszi az ügyeskedÅ‘ket és hatalommal visszaélÅ‘ket, a fel-felbukkanó moralizálás mellett nemegyszer lényeges problémákat ragadt meg, és a kisemberek kiszolgáltatottságának különbözÅ‘ formáit mutatta be. Figurái hétköznapi emberek, értelmiségiek, hivatalnokok, fiatalok, középkorúak és idÅ‘sek, a hatvanas-hetvenes évek kádári konszolidációjának jellegzetes alakjai. Emberi sorsokat és magatartásokat gyöngeségeket mutat be. A szórakoztató irodalomban is sikeres volt (humoreszk, vígjáték). Humora és mély emberismerete tették népszerűvé (A teremtés koronája, Bezzeg az én idÅ‘mben, Négy nap a paradicsomban).

​

Joe Zawinul (1932-2007)
osztrák jazzbillentyűs és zeneszerzÅ‘. A fúziós zene és az elektromos billentyűs hangszerek használatának egyik úttörÅ‘je, Å‘ az egyetlen európai származású zenész, akinek az amerikai mainstream jazzben valódi jelentÅ‘sége volt. 1970-ben alakította meg Wayne Shorterrel a Weather Reportot, az évtized legendás fúziós jazz zenekarát.

​

Rajk László (1949-2019)
Kossuth-díjas építész, díszlettervezÅ‘, politikus. 1980-tól hivatalosan nem kaphatott munkát. 1981-ben Demszky Gáborral és Nagy JenÅ‘vel megalapította az AB Független Kiadót, amelynek kiadványait grafikailag Å‘ tervezte, lakásán pedig megnyitotta az úgynevezett „Rajk-butik”-ot, amely szamizdatok terjesztésével foglalkozott. 1989 és 1991 között a Mafilm látványtervezÅ‘jeként dolgozott, 1992-tÅ‘l filmépítészetet tanított a Színház- és Filmművészeti Egyetemen.

​

Andy Whitfield (1971-2011)
walesi származású színész és modell. Leginkább A Róma című sorozat történetvezetésére némileg hasonlító Spartacus: Vér és homok sorozattal vált ismertté, melyben Spartacust alakította (Aranypart, Gábriel - A pokol angyala, McLeod lányai).

​

​

bottom of page